Croaţia – Danemarca: 1-1 după 120 de minute. Echipa lui Modric merge mai departe după loviturile de departajare. Ambii portari au apărat câte trei penalty-uri

Croaţia a devenit, duminică seară la Nivgorod, a patra echipă calificată în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Rusia, după o „optime” dramatică în faţa Danemarcei.

A fost 1-1 după 120 de minute (goluri Mandzukic, respectiv Jorgensen), Modric a ratat un penalty în minutul 117, iar câştigătoarea s-a decis la loviturile de departajare. Subasic a apărat trei execuţii, Schmeichel a scos două şuturi ale ex-iugoslavilor, iar Rakitic a transformat penalty-ul care şi-a dus ţara în sferturile de finală.

Pentru un loc în semifinale, Croaţia va sta faţă în faţă cu Rusia, care a eliminat Spania, tot la penalty-uri.

După o prestaţie impecabilă în grupa D, de unde s-a calificat în optimi cu nouă puncte din tot atâtea posibile, Croaţia o va întâlni pe Danemarca în optimile Cupei Mondiale. Dalic şi-a odihnit primul 11 de bază în ultimul meci din grupă, împotriva Islandei, pe care l-a câştigat cu scorul de 2-1. Modric şi Perisic au fost singurii jucători care au evoluat ca titulari în toate cele trei partide din grupă. Danemarca şi-a asigurat, cu două goluri în trei meciuri în grupa C, calificarea în optimi, remizând în ultima etapă, scor 0-0, cu Franţa.

Echipele de start:

Croaţia: Subasic – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic – Rakitic, Brozovic – Rebic, Modric, Perisic – Mandzukic

Rezerve: Kalinc, Livakovic – Corluka, Caleta-Car, Jedvaj, Bradaric, Badelj, Kovacic, Kramaric, Pjaca, Pivaric

Danemarca: Schmeichel – Knudsen, Kjaer, Jorgenssen, Dalsgaard – Christensen, Delaney, Eriksen – Poulsen, Cornelius, Breithwhaite

Rezerve: Lossl, Ronnow – Vestergaard, Larsen, Lerager, Fischer, Krohn-Dehli, Kvist, Schone, Sisto, Jorgensen, Dolberg

Croaţia – Danemarca 1-1, 3-2 d.l.d.d. (Mandzukic 4 / M. Jorgensen 1)

4-3: GOOOOOOL CROAŢIA, RAKITIC E EROUL! Mijlocaşul Barcelonei are suficientă experienţă pentru a-şi păstra calmul, aşteaptă ca Schmeichel să sară, trimite în dreapta şi obţine biletele pentru sferturile de finală!

3-3: DAR SUBASIC E ŞI MAI MARE! Nicolai Jorgensen aproape pe centru, Subasic îşi lasă piciorul perfect şi oferă o şansă mare Croaţiei. Vine Rakitic!

3-3: CE MARE E SCHMEICHEL! Pivaric bate cu stângul în dreapta lui Schmeichel, dar portarul lui Leicester scoate, de asemenea, de lângă bară.

3-3: RATEAZĂ SCHONE! Mijlocaşul îl copiază pe Eriksen, bate tot în dreapta lui Subasic şi alonja îi permite croatului să respingă din nou, tot de lângă bară. Şansă uriaşă pentru Pivaric!

3-3: GOL CROAŢIA! Ce noroc are Modric! Bate pe jos, pe centru, şi mingea trece la câţiva centimetri de piciorul lăsat bine de Schmeichel.

2-3: GOL DANEMARCA! Kron-Dehli îşi păstrează calmul, bate bine şi îşi readuce echipa în avantaj. Urmează…Modric!

2-2: GOL CROAŢIA! Kramaric vine cu zâmbetul pe buze şi ştie de ce o face. Un pas mic, aproape insesizabil, Schmeichel sare în stânga şi mingea pleacă spre colţul opus. Aveau nevoie croaţii!

1-2: GOL DANEMARCA! Fundaşul central Kjaer închide ochii, trage cât poate şi catapultează mingea sub bară. Impuls de încredere pentru danezi!

1-1: RATEZĂ ŞI BADELJ! Introdus pe teren tocmai pentru a executa, mijlocaşul central trimite la fel ca Modric, în dreapta lui Schmeichel, iar goalkeeper-ul lui Leicester respinge şi de această dată. Ce tensiune!

1-1: ERIKSEN RATEAZĂ! Starul lui Tottenham bate în dreapta lui Suvasic, dar portarul croat împinge bine în picioare şi scoate de lângă bară. Ce lovitură pentru danezi, cel mai bun om al lor tocmai a ratat.

*** Se trage la poarta apărată de Subasic în prelungiri. Eriksen e primul.

Kasper Schmeichel vs. Daniel Subasic! Acesta e duelul care decide adversara Rusiei în sferturile de finală. Portarul Danemarcei are moralul pe cele mai înalte culmi, dar croaţii reprezintă o naţie care nu renunţă uşor şi ştie cum să se ridice din genunchi. Va fi interesant!

Minutul 120+1: Final! Gata, timpul regulamentar s-a terminat! Totul se decide la loviturile de departajare.

Minutul 117: Luka Modric execută execrabil şi ratează. Schmeichel reţine mingea trimisă de mijlocaşul lui Real Madrid.

Minutul 114: Penalty pentru Croaţia! Modric a inventat o pasă genială către Rebic, scăpat pe culoar singur cu Schmeichel. Atacantul lui Eintracht Frankfurt e faultat în careu de Jorgensen, după ce l-a driblat pe portarul lui Leicester. Arbitrul Nelson Pitana dă penalty.

Minutul 106: A început repriza a doua de prelungiri. Hareide mută din nou: Sisto îi ia locul lui Braithwaite.

Minutul 105+2: Punct final al primei reprize de prelungiri. Încă 15 minute şi, dacă scorul rămâne la fel, vom avea din nou parte de lovituri de departajare, după cele din meciul Spania – Rusia, în urma cărora “La Roja” a părăsit turneul final.

Minutul 104: Modric trimite o centrare în careu, Braithwaite respinge până la un adversar, dar acesta nu poate profita şi în cele din urmă îndepărtează pericolul.

Minutul 91: A început prima repriză de prelungiri!

Minutul 90+4: Punct final al celor 90 de minute. Urmează 30 de minute de prelungiri şi, dacă scorul rămâne aceleaşi, lovituri de departajare!

Minutul 90+2: Rakitic trage de la distanţă, pe lângă poartă, după o pătrundere în centrul terenului, din dreapta.

Minutul 86: Ce ocazie! Rebic centrează din dreapta, după ce a driblat un adversar, centrează în careu, iar Kjaer respinge din faţa lui Perisic, care se pregătea să reia în plasă. Din respingere, mingea ajunge la Pivaric, care trage puternic, dar balonul e deviat în corner.

Minutul 84: Modric centrează în careu din lovitură liberă, Perisic reia cu capul, pe spate, dar mingea trece peste poarta lui Schmeichel.

Minutul 77: Modric îşi încearcă tirul de la mare distanţă, dar şutul său trece mult pe lângă poarta lui Schmeichel. Mingea i-a venit perfect pe şut după o respingere a fundaşilor danezi la o centrare din flancul drept, a lui Rebic.

Minutul 72: Poulsen reuşeşte o acţiune bună în dreapta, driblează un adversar, pe Strinic, şi îi pasează în interiorul careului lui Nicolai Jorgensen, care trage slab, pe centrul porţii lui Subasic. E una dintre puţinele ocazii ale acestei reprize secunde, în care cele două echipe par că se mulţumesc cu egalul şi aşteaptă o contră sau o execuţie personală ca să decidă meciul.

Minutul 56: Danemarca domină partida în debutul reprizei secunde! Jorgensen ajunge în poziţie de şut, dar trimite mult pe lângă poarta lui Subasic.

Minutul 46: A început repriza a doua de la Novgorod. Age Hareide mută încă de la cabine: îl scoate pe Christensen, fundaşul central trimis să joace la mijloc, şi în locul său îl trimite în teren pe Schone.

Minutul 45+1: Pauză la Novgorod! Meciul a început tare, cu două goluri în patru minute, dar după s-a stins uşor-uşor, chiar dacă cele două echipe au mai semnat ocazii. Ultimele 45 de minute vor trebui să decidă echipa calificată în sferturi, altfel vom avea parte din nou de prelungiri şi, dacă nici după 120 de minute nu vom avea o învingătoare, vor urma lovituri de departajare.

Minutul 44: Rakitic semnează încă o ocazie mare pentru Croaţia. Rakitic ajunge primul la o minge aşezată surprinzător de Modric, în marginea careului, trage cu latul, dar Schmeichel e la post şi reţine uşor. Şutul nu a fost unul de calitate, iar goalkeeperul danez nu a avut emoţii.

Minutul 42: Eriksen a încercat o execuţie pretenţionasă şi a fost la un pas să-i reuşească! Fotbalistul lui Tottenham a liftat o minge din marginea careului lui Subasic, iar balonul a lovit bara şi a ieşit în afara terenului. Goalkeeperul lui AS Monaco era bătut.

Mintuul 39: Ce ocazie pentru croaţi! Modric a executat perfect o lovitură liberă, i-a pus mingea pe frunte lui Lovren, dar fundaşul lui Liverpool a reluat slab, mai mult a şters mingea, şi balonul s-a scurs pe lângă poarta lui Kasper Schmeichel.

Minutul 29: Ocazie importantă pentru Croaţia! Perisic luftează în primă fază, apoi şutează peste poarta apărată de Schmeichel.

Minutul 26: Valuri în tribune! Începutul bun de meci i-a încântat şi pe fanii de pe stadionul de la Novgorod, care fac valuri. Atmosfera e una de senzaţie, după ce la meciul Spania – Rusia au asistat 80.000 de oameni, pe arena Lujniki din Moscova.

Minutul 17: Jorgensen a marcat cel mai rapid gol al Cupei Mondiale din acest an, dar reuşita atacantului nu mai rapidă decât cea a lui Clint Dempsey, când americanul a marcat după doar 29 de secunde, împotriva Ghanei. Atunci, SUA a învins formaţia africană cu 2-1, în primul meci din faza grupelor.

Minutul 12: Perisic trage din lovitură liberă, de la 17 metri lateral dreapta, dar mingea este deviată de Delaney şi se duce în afara terenului.

Minutul 4: GOOOOOL CROAŢIA! Rebic poartă un atac în banda dreaptă, centrează şi apărarea daneză bâlbâie o minge în careu, aceasta ajunge la Mandzukic, care trage şi egalează după doar două minute de la golul lui Jorgensen. Meciul începe cum nu se poate mai frumos.

Minutul 1: GOOOOOOOOL DANEMARCA! Jorgensen şi Delaney s-au bătut pe o minge în careu, după un aut executat lung, primul a ajuns să tragă, slab, dar Subasic îşi împinge mingea în propria poartă. E 1-0 în minutul 1 şi acesta e cel mai rapid gol al acestei ediţii de Mondial. Doar 57 de secunde au trecut de fluierul de start. Oficialii i-au acordat, în cele din urmă, golul lui Jorgensen.

Minutul 1: A început meciul de la Novgorod! Câştigătoarea întâlneşte Rusia în sferturile de finală.

20:46 Adrian Petre, singurul român care joacă în Danemarca, trăieşte cu sufletu la gură, alături de fanii nordici, meciul care urmează la Mondial, împotriva Croaţiei, care poate duce echipa lui Age Hareide în sferturile turneului final. Fostul atacant de la UTA joacă în prezent la Esbjerg, cu care a promovat în prima ligă din Danemarca. Petre a marcat 16 goluri în sezonul trecut şi a livrat trei assist-uri.

20:20 Echipele de start. Dalic readuce în prima echipă a Croaţiei titularii care au dus greul în grupe, după ce la meciul cu Islanda au fost odhniţi nu mai puţin de nouă fotbalişti. Age Hareide aruncă în luptă tot ce are mai bun pentru locul în sferturile de finală! Eriksen e vârf de lance.