Optimile CM 2018 din Rusia. Argentina a fost eliminată de Franţa. Meciul s-a terminat cu scorul de 4-3 pentru europeni

Franţa s-a impus cu 4-3 în faţa Argentinei şi s-a calificat în sferturile Campionatului Mondial din Rusia.

Prima partidă din optimile competiţiei s-a încheiat cu goluri multe. Franţa a câştigat la un gol diferenţă, dar o putea face la un scor mai mare, după ce a ratat ocazii mari de gol. Europenii au marcat prin Griezmann, min. 13, Pavard, min. 57 şi Mbappe, min. 64 şi 68. De partea cealaltă, Argentina a înscris prin Di Maria, min. 41, Mercado, min. 48 şi Aguero, min. 90+3.

Messi a jucat pe tot parcursul meciului, dar jocul său a fost unul slab. El s-a remarcat doar prin două pase de gol, la reuşitele lui Mercado şi Aguero.

În sferturile Campionatului Mondial, Franţa va juca împotriva învingătoarei din meciul Uruguay – Portugalia.

Echipele iniţiale:

Franţa: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernandez – Pogba, Matuiti, Kante – Mbappe, Giroud, Griezmann

Argentina: Armani – Mercado, Otamendi, Rojo, Tagliafico – Perez, Mascherano, Banega, Di Maria – Messi, Pavon

Declaraţiile de dinainte de meci ale antrenorilor:

Deschamps: „Argentina e o echipă foarte experimentată. Noi avem o echipă tânără. Nu e o scuză, ci realitatea, dar asta nu ne împiedică să fim competitivi. Vom da totul mâine ca să iasă bine pentru noi. Golurile şi pasele decisive arată influenţa lui Messi din timpul jocului. Noi ne vom asigura că-i vom limita această influenţă”.

Sampaoli: „Suntem încrezători în puterile noastre şi veţi vedea că jucătorii sunt puternici din punct mental, ceea ce le va permite să joace cu determinare, cu inima, pentru a înfrunta posibilitatea de a trece în runda următoare. Le vom face viaţa grea francezilor. Vom intra cu cuţitul în gură!”

Franţa: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernandez – Pogba, Kante – Mbappe (Thauvin 88), Griezmann (Fekir 83), Matuidi (Tolisso 75) – Giroud
Argentina: Armani – Mercado, Otamendi, Rojo (Fazio 46), Tagliafico – Perez (Aguero 66), Mascherano, Banega – Pavon (Meza 75), Messi, Di Maria

Minutul 90+5: FINAL de meci la Kazan! Franţa merge mai departe, în sferturi, după un meci de infarct cu Argentina. „Cocoşii” lui Deschamps aşteaptă, în sferturi, câştigătoarea meciului Uruguay – Portugalia.

Minutul 90+2: GOOOOOOOOOOL Argentina! Kun Aguero înscrie, cu capul, după o centrare perfectă a lui Messi, la care Varane a sărit lejer în încercarea de a respinge. Finalul e unul de foc la Kazan, dar speranţele sud-americanilor sunt mici.

Minutul 85: Messi semnează prima ocazie de gol în minutul 85! Mascherano a recuperat excelent o minge în mijlocul terenului, balonul a ajuns la Messi, care s-a strecurat printre advesari, l-a driblat pe Varane şi a ajuns în poziţie de şut, dar a tras slab şi Lloris a reţinut fără probleme!

Minutul 68: GOOOOOOOOOL FRANŢA! Argentinienii sunt în genunchi! Mbappe loveşte din nou, după un contraatac de senzaţie purtat de francezi. Pogba, Giroud cu o deviere, apoi finalizarea starului de la PSG, cu dreptul, direct în colţul lung al porţii lui Armani.

Minutul 64: GOOOOOOOOOL FRANŢA! Mbappe! Decarul lui Didier Deschamps readuce Franţa în avantaj, după o fază încâlcită în careu, în care a reuşit să iasă dintre toţi advesarii din careu şi să finalizeze cu un şut din unghi, fără speranţe pentru Armani.

Minutul 58: GOOOOOOOOOOL Franţa! Pavard vine din spate la o minge deviată de apărarea lui Sampaoli, trage puternic şi mingea intră în plasă.

Minutul 55: Ce gafă în apărarea Argentinei! Fazio şi Armani nu s-au înţeles la o fază simplă, după o deviere cu călcâiul a lui Giroud. Fundaşul Romei a vrut să-i paseze portarului, care ieşea să prindă, iar Griezmann a fost la un pas să profite, dar a tras pe lângă!

Minutul 48: GOOOOOOOOOOL ARGENTINA! Mercado deviază decisiv o minge şutată de Leo Messi, după un corner al „Pumelor”. Început perfect de repriză pentru echipa lui Sampaoli.

Minutul 46: Începe repriza secundă la Kazan, între Argentina şi Franţa. Selecţionerul „Pumelor”, Jorge Sampaoli, face prima modificare în echipa de start, încă de la cabine. Federico Fazio îi ia locul lui Marcos Rojo, cel care a văzut un cartonaş galben la faza în care Mbappe a obţinut penalty-ul din care „Cocoşii” au deschis scorul.

Minutul 45+2: Final de primă repriză la Kazan! Francezii au început tare şi au controlat partida în start, dar argentinienii reuşit să revină printr-o execuţie de zile mari a lui Di Maria. Messi, apariţii rare în jocul echipei lui Jorge Sampaoli.

Minutul 41: GOOOOOOOOOL ARGENTINA! Di Maria, ce şut! Banega îi pasează uşor lui Di Maria, în centru, fără marcaj, iar fotbalistul lui PSG prinde o execuţie colosală, cu stângul, iar mingea se mai opreşte doar în plasa lui Hugo Lloris.

Minutul 38: Primul semn de viaţă de la Messi. Argentina se apropie periculos de poarta lui Lloris, după o pasă a superstarului său, în adâncime, pentru Pavon, iar acesta încearcă să recentreze în faţa porţii, dar balonul e respins din suprafaţa de pedeapsă.

Minutul 20: Francezii, din nou periculoşi! Mbappe a fost din nou faultat, de data aceasta în marginea careului de către Nicolas Tagliafico, Alireza Faghani dictează lovitură liberă din marginea suprafeţei de pedeapsă. Pogba execută şi trage peste poarta lui Armani.

Mintutul 13: GOOOOOOOOOOL FRANŢA! Griezmann transformă cu siguranţă lovitura de la 11 metri şi francezii preiau conducerea.

Minutul 11: Penalty pentru Franţa! Mbappe a declanşat un contraatac devastator, purtat de unul singur, după o minge recuperată în marginea careului propriu. Atacantul lui PSG e faultat de Rojo, care nu l-a putut ajunge, iar Faghani dă lovitură de la 11 metri!

Minutul 8: Mbappe e faultat în marginea careului lui Armani, arbitrul Alireza Faghani dictează lovitură liberă. Griezmann execută şi trimite în bară, portarul sud-american a rămas fără reacţie pe linia porţii.

Minutul 1: A început finala din optimi! Cel mai tare meci de pe afişul optimilor de finală a luat startul la Kazan.

Optimile de finală debutează cu un adevărat blockbuster. Argentina şi Franţa au lăsat de dorit prin jocul lor, dar acum sunt obligate să joace la cel mai înalt nivel pentru a rămâne în competiţie. Rojo a trimis Argentina în fazele eliminatorii după golul marcat pe final în partida cu Nigeria din ultima etapă, după o remiză cu Islanda şi o înfrângere categorică în faţa Croaţiei, scor 3-0. Vicecampioana Europei a avut de asemenea evoluţii oscilante în faza grupelor. Meciul cu Australia a fost câştigat după autogolul lui Behich, Mbappe a marcat cu şansa unicul gol al meciului cu Peru, iar partida cu Danemarca a reprezentat un pact între cele două formaţii în vederea calificării.

Deschamps: „Argentina e o echipă foarte experimentată. Noi avem o echipă tânără. Nu e o scuză, ci realitatea, dar asta nu ne împiedică să fim competitivi. Vom da totul mâine ca să iasă bine pentru noi. Golurile şi pasele decisive arată influenţa lui Messi din timpul jocului. Noi ne vom asigura că-i vom limita această influenţă”.